Yemek fotoğrafçılığında ana unsur olan yemeği destekleyen objelere prop denir.  Prop yerine belki aksesuar kelimesi de kullanılabilir ancak görselliğe basit bir katkı yapması değil, fotoğrafın atmosferine de büyük katkı yapması ve yemek fotoğrafındaki ana unsur olan yemeği desteklemesi sebebiyle daha geniş bir anlam içeren prop kelimesi kullanılmaktadır. Prop seçimleri konusunda uzmanlaşmış kişiye de prop stilisti denir.

Proplar ahşap, kumaş, metal, cam, porselen, kağıt vb.birçok malzemeden üretilmiş olabilir. Proplar izleyiciye fotoğrafı çekilen yemeğin nerede yenildiğini, hangi şartlarda, hangi ambiyansta sunulduğu hakkında bilgi verir. Peçete, ahşap tabla, çatal bıçak, vazo, şişe, tabak, kase vb. birçok çeşitleri olabilir. Özel malzemeler ile üretilmiş, özel dizayn edilmiş, antika benzeri proplar canlandırılmaya çalışılan sahneye büyük katkı ve eşsizlik katar. Hergün kullanılan gündelik eşyalardan iyi prop olabileceğini düşünmek doğru olmaz. Bu malzemeler fotoğrafa katsa katsa sıradanlık katar. Dolayısıyla iyi prop bulmak vakit ayırılması gereken önemli bir iştir.

Prop kullanımına geçecek olursak; prop kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri probun fotoğrafa katacağı etkidir. Örneğin pahalı görünmesi gereken bir sahnede plastik prop kullanımı tahmin edilebileceği gibi iyi bir fikir olmayacaktır. Bunun yerine pahalı görünmesi gereken sahnedeki yemeklere altın gümüş gibi renklerdeki propların (çatal bıçak, peçetelik vb) eklenmesi hem sahneyi zenginleştirecek hem de seyir zevkini artıracaktır.

Örneğin yanında salata ile bir balık yemeği fotoğrafı çekilecek ise bu çekim için Ege sahilinde bir balık lokantası konsepti hazırlamak iyi bir fikir olabilir. Bunun için proplardan yararlanabiliriz. Beyaz boyalı eskimiş ahşap bir zemin, belki deniz görünen bir arka plan, mavi-turkuaz renklerde bir tabak, yakın  tonlarda bir bez peçete , uygun çatal bıçaklar, içindeki zeytinyağının rengini gösteren güzel bir yağ şişesi, uyumlu tuzluk karabiberlik, vazoda egeyi anımsatan çiçekler gibi malzemeler iyi prop seçimleri olabilir.

Başka bir örnek ise hamburger çekimi olabilir. Hamburger bazıları için halen fast food olsa da aslında birçokları için fast food’tan daha fazla bir anlam ifade etmeye başladı. Artık şık restoranlarda özenle hazırlanmış hamburgerler herzamanki işbirlikçileri patates ve kola ile birlikte gösterişli şekillerde sunuluyor. Buradan yola çıkarak klasik hamburger menüsü fotoğrafının dışında bir çekim kurgulayabiliriz. Belki bu konsept country tarzı olabilir. Bu tarz bir çekimde Amerikan yaşam tarzının sembolü hamburgeri, Amerika’nın en iyi besi hayvanlarının yetiştiği Teksas’ta sunulurken hayal edebiliriz. Yemek stilistinin özenle hazırlayacağı hamburger, patates kızartması ve kolaya prop stilistinin ekleyeceği antika ahşap bir zemin, metal patates sepeti, hamburgerin tam tepesine saplanmış bir bıçak yemeğin lezzetine country atmosferi katacaktır.